پیکس میکر

دکتر عباس صالحی :

پیس میکر و مراقبت های آن : پیکس میکر یا ضربان ساز دستگاهی است که با استفاده از اعمال جریان الکتریکی ریتم قلب شما را تنظیم می کند. پیس میکر یا باطری قلب می تواند کندی ضربان قلب را تشخیص دهد و با فرستادن جریان الکتریکی یک ضربان طبیعی و منظم را برقرار کند.

 

پیس میکر یا ضربان ساز دستگاهی است که با استفاده از اعمال جریان الکتریکی ریتم قلب شما را تنظیم می کند. پیس میکر یا باطری قلب می تواند کندی ضربان قلب را تشخیص دهد و با فرستادن جریان الکتریکی یک ضربان طبیعی و منظم را برقرار کند. امروزه ضربان سازها نه تنها باعث شروع فعالیت قلب می شوند و قلب را وادار به تپش می نمایند، بلکه با توجه به نوع فعالیت شما سرعت تپش قلب را نیز تنظیم می نمایند. یعنی درست همان کار قلب طبیعی را انجام می دهند. ضربان ساز وسیله ای به اندازه یک ساعت مچی مردانه می باشد که دارای یک مولد الکتریکی است.  این دستگاه برای تشخیص این نکته که آیا ضربان قلب بیماردر یک محدوده قابل قبول است برنامه ریزی می شود. طول عمر باتری پیس میکر حدودا ٥ تا ١٠ سال است ولی این مقدار در افراد مختلف با توجه به اینکه چقدر قلب خود فرد ضربان داشته باشد متفاوت است. این باتری قابل شارژ نیست و زمانی که عمر آن به پایان رسید باید تعویض گردد.

 

آمادگی های قبل از عمل:

عمل جراحی تعبیه پیس میکر یک عمل معمولی می باشد و در بسیاری از موارد این عمل در حدود یک ساعت طول می کشد و نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. معمولا بیمار دو یا سه روز بعد در صورت نداشتن مشکل از بیمارستان مرخص می شود.

بعضی از داروها مانند پلاویکس، آسپرین و وارفارین چند روز قبل از عمل با نظر پزشک معالج قطع می شود.

٦ ساعت قبل از عمل از خوردن و نوشیدن پرهیز شود.

قبل از عمل استحمام کرده و موهای قفسه سینه باید تراشیده شود.

مراقبت های بعد از عمل:

١- از فشار آوردن و دستکاری محل پیس میکر خودداری نمایید

٢- پانسمان محل پیس میکر را یک روز در میان انجام دهید.

٣- در صورت بروز هرگونه ترشح در محل پیس میکرها، قرمزی، التهاب، تورم، تب های مکرر با پزشک معالج و واحد کنترل عفونت این مرکز تماس بگیرید.

٤- از دمر خوابدن (روی شکم) خوداری کنید.

٥- تا ٦ هفته از بلند کردن اجسام سنگین بیشتر از ٥/٢ تا ٥ کیلوگرم خوداری نمایید.

٦- تا دو هفته بعد از ترخیص استحمام عمومی نکنید و بعد از آن با لیف نرم محل پیس را شستشو نمائید.

٧- هفته بعد از گذاشتن پیس جهت کشیدن بخیه به پزشک معالجه نمائید.

٨- کارت شناسایی پیس میکر خود را همیشه به همراه داشته باشید.

٩- از قرار گرفتن در محیط های با ولتاژ بالا مانند دکل برق فشار قوی و موتورهای جوشکاری، ایستگاهای رادیویی خودداری کنید.

١٠-  جهت مکالمه با گوشی همراه از گوش سمت مخالف پیس میکر استفاده نمائید.

١١-  قبل از انجام هرگونه معاینات و عکس برداری (CXR,MRI,CT Scan) عمل جراحی، پزشک مربوطه را در

مورد داشتن پیس میکر مطلع فرمائید.

١٢-  هنگام مسافرت هوایی کارت مشخصات پیس میکر را به ماموران کنترل نشان دهید.

١٣-  از ورزش های سنگین که فشار به شانه ها وارد می کند. (مانند شنا، والیبال، تیراندازی، فوتبال) خودداری نمائید.

١٤- داشتن پیس میکر محدویتی برای رانندگی ندارد.

١٥-  رژیم غذایی را همانند بیماران قلبی رعایت نمائید.

١٦-   جهت تنظیم پیس میکر به طور منظم و طبق برنامه زمانبندی شده به پزشک خود مراجعه نمائید.

١٧-  بیماانی که icd دارند، دستگاه در مواقع لزوم شوک می دهد. این عمل مشکلی ایجاد نمی کند بنابراین به هیچ وجه نترسید.

١٨-  استفاده از وسایل برقی خانگی مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

 

ارتباط های لازم در زمان مواجهه با وسایل الکتریکی:

پیس میکرهای جدید به مدارها و فیلترهای الکتریکی خاصی مجهز گردیده اند که مانع تاثیر اختلال حاصل از منابع خارجی می گردد. اما به دلیل تنوع روز افزون دستگاههای الکتریکی که وارد زندگی روزمره می شوند، همچنان سوالاتی در این زمینه باقی است. سیستم های استودیو، تلویزیون، رادیو، کنترل از راه دور، مایکروویو، فرهای برقی، توستر، یخچال، مخلوط کن، پتوهای الکتریکی، مخلوط کن، ماشین لباسشویی، مسواک های برقی، سشوار، گوشی های همراه، ریش تراش، اتومبیل، کامپیوتر ها، بی سیم، پریزهای الکتریکی، انواع کابل ها و وسایل کمک شنوایی، دستگاه ام آر آی، دستگاه رادیوتراپی می توانند در عملکرد پیس میکر اختلال ایجاد کنند. اگر حالت غیر عادی مانند سبکی سر یا سرگیجه داشتید از دستگاه مورد نظر دور شوید و پزشک خود را مطلع سازید.

احتیاطات لازم در زمان مواجهه با وسایل الکتریکی:

پیس میکر های جدید به مدار ها و فیلتر های الکتریکی خاصی مجهز شده اند که مانع تاثیر اختلال حاصل از منابع خارجی می گردد. سیستم های استودیو، تلویزیون، مایکروویو، تویستر، فرهای برقی، مخلوط کن، اتومبیل، ریش تراش، کامپیوتر، دستگاه MRI، انواع کابل ها، وسایل کمک شنوایی و دستگاه رادیو تراپی می توانند در عملکرد پیس میکر اختلال ایجاد کند. اگر حالت غیر عادی مانند سبکی سر یا سرگیجه داشتید از دستگاه مورد نظر دور شوید و پزشک خود را مطلع کنید.

شما می توانید بدون اینکه دچار مشکلی شوید از موبایل یا تلفن بی سیم استفاده نمایید. البته با دست مقابل و با فاصله ٢٥ سانتی متری از پیس میکر.

علائم و آثاری هستند که پیدایش و مشاهده این آثار عملا ناتوانی و نارسایی پیس میکر را عنوان می کند. در صورت بروز علائم اشکال در تنفس، سرگیجه، دوران سر، ضعف، غش، طولانی شدن خستگی و سکسکه ابتدا ضربان نبض خود را شمارش نمایید. افزایش یا کاهش تعداد نبض، بالا بودن درجه حرارت، تورم و قرمزی، وجود ترشحات در ناحیه عمل مهمترین مسائلی است که باید به اطلاع پزشک معالج رسانیده شود.

روزانه نبض خود را به مدت یک دقیقه شمارش کنید، چناتچه ٥ تا ١٠ ضربه پایین تر از سرعت تنظیم شده بود، به پزشک معالج اطلاع دهید.

اولین تاریخ معاینه بعد از کار گذاشتن پیس میکر و پیش از ترخیص از بیمارستان برای ارزیابی مناسب بودن محل لید و چگونگی عملکرد پیس میکر باید انجام شود. تقریبا سه ماه بعد از اولین جلسه کنترل ، پیس میکر دوباره تنظیم میشود.

به طور معمول عمر یک پیس میکر ٥ تا ١٠ سال می باشد که این میزان بسته به نوع باطری ، چگونگی عملکرد آن و شرایط طبی بیمار می باشد. باطری به طور ناگهانی از کار کردن نخواهد ایستاد و معمولا طی یک دوره چندین ماهه عمر آن به پایان خواهد رسید و همیشه قبل از اتمام عمر آن زمان کافی برای تعویض وجود دارد. پزشک در هر ویزیت طول عمر باطری را چک خواهد کرد و در صورت نیاز با یک عمل کوچک باطری تعویض خواهد شد.

این مرکز با ارائه خدمات درمانی با برترین کیفیت و ایمنی به بیمه شدگان تامین اجتماعی و سایر مراجعین با رعایت حقوق گیرندگان خدمت در خدمت هم میهنان عزیز می باشد.

عملکردپایه ای پیس میکر

 

همه پیس میکرها دارای یک کلاک داخلی هستند که تعیین کننده زمان تحویل پالس بعدی است.همه پیس میکرها یک مدار خروجی دارند که زمانیکه توسط تایمر ( زمان سنج) راه اندازی می شود ، یک پالس با دوره تناوب و ولتاژ (یا جریان ، اگر در طراحی آن چنان باشد ) ثابت ایجاد می کند.

 

پیس میکرهایی که هم بافت بطنی و هم دهلیزی را تحریک می کنند ، با دو مدار خروجی کار می کنند. چناانکه خروجی بطنی پس از یک تأخیر A-V برنامه ریزی شده رخ می دهد. دوره تأخیر در اکثر پیس میکرهای دائمی قابل برنامه ریزی است، اما در پیس میکرهای قابل برنامه ریزی و پیس میکرهای ترتیبی A-V خارجی که در اتاق های عمل بکار میروند ، می تواند تغییر کند.

 

ضربان سازهای demand یا قابل جلوگیری دارای مدارات تحلیل ECG می باشند.( که بوسیله الکترودهای ضربان ساز تشخیص داده می شود.)و سیگنال را جهت تداخلات الکترومغناطیسی روی صفحه نمایش میدهد. اگر یک QRS تشخیص داده شود ، کلاک داخلی reset می شود . در نتیجه تا زمانیکه پالس بعدی ایجاد شود ، تأخیر زمانی پیش می آید. ( یعنی طول دوره گریز)

 

زمانی که تداخل الکترومغناطیس رخ میدهد ممکن است پیس میکر تقاضا ، به مد آسنگرون برودو به صورت پیوسته ضربان سازی کند تا زمانیکه تداخل از بین برود و دوباره سیگنال طبیعی قلب تشخیص داده شود.قرار دادن یک آهنربا روی یک پیس میکر قابل برنامه ریزی با غیر قابل برنامه ریزی نیز دستگاه را به مد آسنکرون تبدیل می کند ولی فقط طی مدت زمانی که آهنربا نگهداشته می شود. بسیاری از پیس میکرهای demand ( تقاضا) پس ماند را نیز نمایش میدهند که در آن مولد پالس متوقف می شود تا زمانی که نرخ طبیعی قلب به نرخی (۶۰ ضربان در دقیقه ) کمتر از نرخ ضربان سازی (۷۲ ضربان در دقیقه ) سقوط کند. زمانیکه پیس میکر ضربان سازی را شروع می کند ، تا زمانیکه نرخ طبیعی قلب به بالاتر از نرخ ضربان سازی شده برسد ، متوقف نمی شود مگر اینکه پیس میکر مدلی با « جستجوی پسماند » باشد که در فواصل معین ریتم اساسی در زیر قرار گرفته را تعیین می کند.برخی پیس میکرها در ضربان سازی و حس کردن هم بطن و هم دهلیز توانمند هستند.

 

چنین توانایی به پیس میکر اجازه می دهد که نه تنها نرخ بطنی مناسب ، بلکه ضربه دهلیز قبل از هر انقباض بطنی را تضمین میکند. این پیس میکرها (طبقه بندی DDD – بخش بعدی را ببینید) نرخ دهلیزی حداقل را ضمانت می کنند و همچنین این اطمینان را حاصل می کنند که یک انقباض بطنی در زمان مشخص بعد از هر انقباض دهلیزی رخ میدهد.

 

بخش الکترونیکی پیچیده است زیرا همیشه رخ دادن انقباض بطنی پس از هر انقباض دهلیزی مناسب نیست.بعنوان مثال ، یک تاکی کاردی دهلیزی ممکن است نرخ بطنی بیش از حدی را تولید نماید.

 

همچنین ممکن است تداخل الکترومغناطیسی به عنوان یک نرخ دهلیزی سریع تشخیص داده شود . ایجاد محدودیت در نرخ بطنی معمولا در مدارات ایجاد می شود و قابل برنامه ریزی است.

 

یک عارضه دیگر از تاکی کاردی غیر مستقیم پیس میکر ، ممکن است در پیس میکرهای DDD ایجاد شود که به عنوان نتیجه یک PVC یا هر دپلاریزاسیون با مبدأ بطنی که در یک روش برگشتی از طریق گره AV به سمت دهلیز هدایت شده، می باشد.

 

یک PVC ممکن است سبب برگشت دپلاریزاسیون دهلیزی شود که در شروع بوسیله پیس میکر تشخیص داده می شود. از این رو یک ضربان ساز ایجاد شده بوسیله دپلاریزاسیون بطنی بعد از وقفه پیش تنظیم A-V رخ میدهد و دپلاریزاسیون بطنی به سمت دهلیز برگشت خواهد نمود و دوره خود نگهدار میشود.

 

می توان با افزودن یک دوره مقاوم ( فاصله ) دهلیزی پس از بطن در مدار ، از تاکی کاردی غیر مستقیم بطنی جلوگیری نمود.

 

دوره فاصله با هر دپلاریزاسیون بطنی شروع شده و به عنوان نمونه ۳۰۰-۴۰۰ میلی ثانیه به طول می انجامد و قابل برنامه ریزی است.در طول PVARP هیچ پاسخ بطنی راه اندازی شده به دریافت دهلیزی مجاز نخواهد بود ، بنابراین یک موج p برگشتی یا هر موج p زودهنگام دیگر ، منجر به دپلریزاسیون بطنی دیگری نخواهند شد. اکنون اکثر پیس میکرها توانایی متغیر بودن نرخ ضربان سازی را دارا می باشند.

 

روزگاری فقط بیمارانی با گره SA سالم و پیس میکرهایی که دهلیز را حس و بطن را ضربان سازی میکردند، می توانستند نرخ قلبی خود رابا تقاضای بدن تنظیم نمایند.

 

امروزه پیس میکرهایی ساخته شده اند که در برخی روش ها سطح فعالیت بیمار را حس کرده و مطابق با آن (demand ) نرخ ضربان سازی ر اتنظیم می کنند. ( ضربان سازی با نرخ متغیر) چنین وسیله ای ، یک کریستال پیزوالکتریک را جهت تشخیص حرکت بدن که توسط ماهیچه های در زیر قرار گرفته انتقال می یابد ، بکار میگیرند. نرخ ضربان سازی بوسیله سطح فعالیت حس شده تعیین می شود.

 

متخصص بیهوشی باید دقت کند که فعالیت ماهیچه قرار گرفته روی مولد ( فاسیکولاسیون از ساکسینولچلاین ) یا فشار روی مولد ( جراح روی مولد تکیه کند) ممکن است توسط واحد به عنوان یک فعالیت تفسیر شود و منجر به افزایش نرخ قلبی شود. اگرچه به طور بعیدی ممکن است ناشی از فیلترهایی که ارتعاشات فرکانس بالا (سختی ، لرزش ، وسیله نقلیه موتوری) و فرکانس پایین ( تنفس ، ضربان قلب) را فیلتر می کنند باشد. روش دیگر تعیین وجود فعالیت فیزیکی ، بکارگیری آشکارساز نرخ تنفسی است. با استفاده از دستگاههای الکترونیکی مشابه با مانیتورهای بیهوشی که یک دم را حس می کنند ( اندازه گیری امپدانسی) ، این پیس میکرها حداقل نرخ ضربان سازی را مطابق با نرخ تنفسی تنظیم می کنند ، بطوریکه تنفس سریع نشان دهنده تحرک زیاد می باشد.

 

این روش آشکارسازی نرخ تنفسی نیازمند اعمال جریان الکتریکی کوچکی به بیمار است.

 

زمانیکه سیستم آشکارساز نرخ تنفسی یک مانیتور برای بیماری با پیس میکر نرخ متغیر که از آشکارساز نرخ تنفسی نیز استفاده می کند ، بکار می رود ممکن است سیستم ها بر یکدیگر اثرات متقابل داشته باشند.

 

پیس میکر ممکن است جریان مانیتور بیمار را به عنوان تنفس سریع تفسیر کند و متعاقبا ضربان سازی بیمار را در نرخ بسیار بالایی انجام دهد. اگر پیس میکری ضربان سازی با نرخ متغیر ایجاد می کند ، باید قبل از جراحی تعیین کنید که بدانید پیس میکر چه روشی را برای تعیین فعالیت فیزیکی بکار می برد.

 

اطلاعات خود در مقابل اثرات متقابل با داروها و تجهیزات را بالا ببرید و برای سر وکار داشتن با تاکی کاردی تدارک لازم راببینید ( از فشار وارد کردن به پیس میکر دست بکشید ، منتظر بمانید تا فاسیکولاسیون به انتها برسد ،آشکار ساز نرخ تنفسی روی مانیتور را وابسته به شرایط محیطی خاموش کنید.)

 

ساختار فنی دستگاه :

 

در حالیکه مدلهای زیادی از پیس میکر وجود دارد ولی هر کدام دارای قابلیت منحصر به فردی هستند . هر پیس میکر دارای یک تولید کننده نبض یا ژنراتور است که با باطری کار می کند و همچنین دارای یک سیستم یا الکترود است که تحریک الکتریکی را به قلب می رساند .

 

مولد پالس پیس میکر یا ژنراتور:این مولد پالس سیگنالهای الکتریکی تولید میکند که موجب تپش قلب می شوند. اکثر مولد های پالس توانایی دریافت و پاسخ دادن به سیگنالهایی که توسط قلب فرستاده می شوند را نیز دارند.

 

ژنراتور منبع انرژی پیس میکر می باشد که دارای مدارهای الکترونیکی است و این مدارها موظف به ایجاد ضربان زمان بندی و حساب شده و احساس فعالیتهای قلبی می باشند . باتری ژنراتور می تواند از جنس لیتیم ، جیوه – روی و هسته ای باشد . ژنراتورهای تولید کننده نبض دارای کنترل کننده های متعددی از قبیل برون ده انرژی الکتریکی ، سرعت (نرخ) ضربان قلب ، کیفیت و حساسیت پیس میکر می باشند.

 

۱)برون ده انرژی الکتریکی (Output)

 

برون ده انرژی به شدت پالس الکتریکی که به وسیله ژنراتور به میوکارد داده می شود . اطلاق می گردد . میزان برون ده به وسیله میلی آمپر (mA) اندازه گیری می شود . تنظیم برون ده به وسیله پزشک در زمان وارد کردن پیس میکر انجام می گیرد و در پایانی ترین میزانی که تولید دپولاریزاسیون می کند (حد آستانه) تنظیم می شود . البته به وضعیت فرد و محل قرار گیری پیس میکر نیز وابسته است.

 

۲) نرخ ضربان قلب (Rate):

 

نرخ ضربان قلب با توجه به هدف درمانی و وضعیت بالینی بیمار تنظیم می شود . به استثناء موارد اندکی ، سرعت ضربان قلب معمولاً بین ۷۰ تا ۸۰ ضربان در دقیقه تنظیم می شود .

 

۳) حالت ایجاد ضربان :

دو نوع مد اساسی در ایجاد ضربان به وسیله پیس میکر وجود دارد :

 

الف) مد سرعت ثابت ( Asynchronaus یاFixRate ) :

پیس میکر ، پالس های الکتریکی را با سرعت ثابت ، بدون توجه به ریتم قلبی بیمار صادر می کند . از عیوب مهم و خطرناک این مد ایجاد ضربان با سرعت ثابت است که توجهی به ضربان قلب نداشته و این خطر وجود دارد که تحریک پیس میکر در مرحله آسیب پذیری عضله قلب (روی موج T ) ایجاد شود . مکانیسم R on T اتفاق افتاده و سبب تاکیکاردی و فیبریلاسیون بطنی شود .

 

ب) مد تقاضا (Demand) :

در این مد پیس میکر با ریتم قلبی بیمار رقابت نمی کند و روی امواج طبیعی قلب تحریک نمی فرستد . در این مد ، پیس میکر در صورت نیاز ، زمانی تحریک را می فرستد که سرعت ضربان قلب از حد تنظیم شده برای پیس میکر کمتر باشد . در این صورت پیس میکر شروع به فعالیت و فرستادن تحریک می کند و ضربان قلب را در یک حد طبیعی نگه می دارد . این مد ایجاد ضربان ، خطرات ایجاد ضربان با سرعت ثابت را ندارد .

 

۴) حساسیت (sense) :

بیشتر در مد Demand استفاده می شود . در این حالت یک الکترود در نوک سیم پیس میکر می تواند فعالیت قلب خود بیمار را درک کند . در صورتیکه ضربان قلب توسط Sense احساس نشود ، پیس میکر تحریک الکتریکی خود را می فرستد و معمولاً بین ۳-۱ میلی ولت تنظیم می شود.

 

الکترودها :

برای تکمیل مدار الکتریکی در یک سیستم پیس میکر دو قطب مخالف (مثبت و منفی) لازم است . الکترودهای دستگاه پیس میکر ممکن است یک قطبی یا دو قطبی باشند . در نوع یک قطبی ، الکترود منفی در داخل قلب و الکترود مثبت در خارج قلب جاگذاری می شود . از الکترود یک قطبی بیشتر در پیس میکر دایم استفاده می شود . در الکترود دو قطبی ، الکترودهای مثبت و منفی هر دو روی یک سیم واحد به فاصله کمی از هم قرار گرفته و در داخل قلب کار گذاشته می شوند .

یک یا دو سیم ( که لید نیز نامیده می شوند)؛ سیم های راهنما ( سیم های لید ) سیم های انعطاف پذیر روپوش داری هستند که سیگنالهای الکتریکی را از مولد پالس به قلب منتقل میکنند. لیدها ممکن است سیگنال ها از قلب به مولد پالس را نیز تقویت کنند.

یک انتهای لید به مولد پالس متصل میشود . انتهای الکترود لید ، ممکن است در دهلیز ، بطن یا هر دو قرار داده شود که این مورد به حالتی که نیازمند جایگذاری پیس میکر است بستگی دارد. پیس میکری که دهلیز راست یا بطن راست را پیس (منظم) میکند،پیس میکر « تک حفره » نامیده می شود و پیس میکری که هم دهلیز راست و هم بطن راست را منظم میکند و نیازمند دو لید منظم کننده است ، پیس میکر « دو حفره ای » خوانده میشود.

پیس میکرهای قدیمی تر سیگنال های الکتریکی شان را صرفنظر از نرخ ضربانات خود قلب ، در یک نرخ ثابت ارسال میکردند. در حال حاضر تکنولوژی پیس میکر بسیار پیشرفت یافته است . امروزه پیس میکرها میتوانند زمانیکه نرخ ضربان طبیعی قلب کمتر از نرخ برنامه ریزی شده در مدار پیس میکر می باشد ، آن را حس کنند و تشخیص دهند

 

این امکان وجود دارد که آریتمی هم در بطن و هم در دهلیز باشد . پیس میکرهایی وجود دارند که سیم های راهنمای آنها هم در دهلیز و هم در بطن قرار می گیرند . ممکن است یک سیم لید برای هر حفره استفاده شود و یا اینکه ممکن است یک سیم لید توانایی حس و منظم سازی هر دو حفره را دارا باشد.

 

یک ICD یک سیم دارد که در بطن قرار میگیرد که اصولاً جهت آریتمی های سریع بطنی استفاده می شود

پیکس میکر

پیکس میکر

 

بعضی از پیس میکرها درارای سه لید (سیم) هستند. یکی در دهلیز راست، یکی در بطن راست، ودیگری در بطن چپ قرار می گیرد. در این نوع، ضربان بطن راست و چپ بطور همزمان صورت میگیرد و در بیمارانی که مبتلا به نارسائی قلبی شدید هستند این نوع پیس میکرمی تواند منجر به افزایش کارآئی قلب شود.

 

هر کدام از پیس میکرهای توضیح داده شده می توانند سرعت ضربان قلب را بسته به نیاز بیمار تغییر دهند. بدین معنی که در زمانی که بیمار فعالتر میشود پیس میکر می تواند ضربان قلب را تندتر کند و در هنگام استراحت آن را کند نماید

 

تغییر در نیازهای فیزیولوژیکی که برای مثال در طول دویدن ، شنا کردن یا باغبانی رخ میدهند ، با خصوصیات تطبیقی نرخ ضربان پیس میکر پیوستگی دارند. علاوه بر این ، آخرین محصولات پیس میکرهایی بیو ترونیک می تواند با تغییرات ذهنی هم واکنش نشان دهند.

 

هرانسانی در هنگام تماشای یک فیلم مهیج یا رخ دادن یک حادثه غیرمنتظره ، یک صعود ناگهانی در پالس یا فشار خون را تجربه میکند. تحریکات حلقه بسته می تواند نرخ همگام سازی را، هم با فعالیت های فیزیکی و هم با استرس های عاطفی وفق دهند. رنج گسترده بیوترونیک محصولات به پزشک اجازه تشخیص مناسب و درمان هر اختلال ریتمیک را میدهد.

 

بواسطه تحقیقات گسترده ، امروزه پیس میکرهای بیوترونیک نه تنها ازنظر تکنولوژی پیشرفت یافته اند که همچنین ایمن تر ، کوچکتر ، سبک تر و بسیار ساده و مؤثرتر شده اند .

 

موادی که در ساخت ضربان ساز استفاده می شوند باید به گونه ای باشند که غیر سمی و قابل استریل شدن بوده، بتوانند در شرایط محیط بدن به خوبی عمل کنند. بخش های مختلف ضربان ساز از جمله محفظه، میکروالکترونیک و لیدهای آن همگی باید از مواد سازگار با بیولوژی بدن باشند. محفظه معمولاً از تیتانیوم یا آلیاژهای آن ساخته می شود. لید نیز معمولاً از آلیاژ فلزی است، ولی توسط یک پلیمر مثل اورتال عایق بندی می شود. تنها نوک فلزی لید، سخت است. مدار نیز معمولاً از نیمه هادی های سیلیکون ساخته می شود.

 

ویژگیهای مهم الکترودها

 

– از لحاظ مکانیکی با دوام

 

مواد نمی توانند: در بافت حل شوند.بافت را تحریک کنند.تحت اثر واکنش الکتریکی ناشی از تحریک قرار گیرند.پاسخ بیولوژیکی نشان دهند.

 

– واسط مناسب با لیدها

 

مدل های رایج: پلاتین ، آلیاژ پلاتین و دیگر آلیاژهای ویژه استفاده شده اند.