وارفارین

 

دکتر عباس صالحی

قرص وارفارین چیست؟ (عوارض قرص وارفارین)

قرص وارفارین (Warfarin) یک داروی ضد انعقاد است که کار آن پیشگیری از لخته شدن خون است. خونریزی غیرعادی لثه‌ها یکی از عوارض قرص وارفارین است.

امروزه داروهای رقیق‌کننده خون در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها همچون سکته قلبی یا مغزی تاثیر زیادی دارند. یکی از این داروها قرص وارفارین است که در ادامه این مطلب به ذکر موارد مصرف و عوارض احتمالی آن می‌پردازیم. اگر شما هم قصد مصرف این دارو را دارید پیشنهاد می‌کنیم با این مطلب از “ستاره” همراه شوید.

 

قرص وارفارین چیست؟

قرص وارفارین (Warfarin) یک داروی ضد انعقاد است که کار آن پیشگیری از لخته‌شدن خون است. خیلی‌ها این دارو را رقیق‌کننده خون می‌نامند اما توجه داشته باشید که وارفارین خون را رقیق نمی‌کند و حتی لخته‌هایی را که قبلا تشکیل شده‌اند، را هم حل نمی‌کند. بلکه فرایند لخته شدن خون را کند می‌کند؛ به عبارتی دیگر وارفارین کمک می‌کند که خون راحت‌تر در بدن گردش کند و لخته نشود.

 

این دارو برای اولین بار در گیاه شبدر شیرین فاسد شده کشف و مورد استفاده قرار گرفت و از آن ممکن است در فیبریلاسیون دهلیزی، تعویض دریچه قلب، سکته قلبی یا مغزی، ترمبوز ورید عمقی، آمبولی ریه، حمله قلبی، بیماری اختلال دریچه قلب از داروی وارفارین استفاده شود.

 

قرص وارفارین صرفا بصورت قرص خوراکی ۵ میلی‌گرمی در بازار دارویی ایران عرضه شده و شکل دیگری ندارد.

عوارض قرص وارفارین

 

توجه داشته باشید که وارفارین نیز مانند سایر داروها دارای عوارضی است که مهمترین آنها خونریزی میباشد.

 

عوارض دیگر مانند :

 

خونریزی از لثه

سرگیجه و غش

خونریزی از هر جراحت کوچک برش تیغ و ریش تراش

خراش پوستی مثل خارش پوست

زردی پوست و چشم ها

ادرار خونی

مدفوع خونی ، به رنگ روشن یا مدفوع قیری یا کم رنگ

استفراغ و خلط خونی

بروز هر گونه کبودی وسیع یا لکه های ریز فراوان در هر عضو از بدن بخصوص آرنج ها

خونریزی از بینی

 

جلوگیری از عوارض قرص وارفارین

 

کارت شناسایی مربوط به مصرف وارفارین را همیشه به همراه داشته باشید.

وارفارین را هر روز در ساعت مشخصی مصرف کنید. بهتر است بعد از صرف شام مصرف شود.

 

میزان مصرف دارو را کم و زیاد نکنید

 

در هنگام مراجعه به پزشک جهت درمان سایر مشکلات بخصوص در مراجعه به دندانپزشک یا انجام جراحی در مورد مصرف وارفارین به پزشک اطلاع دهید.

به دلیل تاثیر سایر داروها بر عملکرد وارفارین از مصرف داروهایی نظیر ویتامینها ، داروهای که جهت درمان سرماخوردگی بکار میروند ، آنتی بیوتیکها ، آسپرین و ایبوبروفن ، آنتی اسید ، آنتی هیستامین ویتامین c و قرصهای ضد بارداری بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

از مصرف زیاد کلم پیچ ، گل کلم ، کاهو ، اسفناج ، ماهی ، جگر ، شلغم ، پیاز ، قهوه و نوشابه های الکلی به مقدار فراوان پرهیز کنید.

از انجام کارهایی که منجر به ایجاد صدمه می شود و کار با وسایل تیز خودداری کنید.

از مسواک زدن نرم و ریش تراش برقی استفاده کنید.

در صورت بروز هر یک از نشانه های زیر مصرف دارو را قطع کرده و فورا به پزشک اطلاع دهید :

غش یا سرگیجه ، سردرد ، درد شدید در شکم ، ادرار قرمز یا قهوه ای رنگ ، مدفوع سیاه یا قرمز رنگ ، خونریزی از بینی ، خونریزیهای زیر پوستی ، استفراغ خونی یا هر خونریزی که متوقف نشود.

بعد از ترخیص جهت کنترل تاثیر وارفارین آزمایش پی تی و آی ان ار ( INR , PT ) به مدت یک ماه هر هفته یکبار و سپس ماهی یکبار انجام گردد.