مراقبت های عمل قلب باز در منزل

مراقبت بعد از ترخیص بیماران عروق کرونر
۱۳۹۷-۰۵-۲۶
مراقبت ها
۱۳۹۷-۰۵-۲۶

مراقبت های عمل قلب باز در منزل

دکتر عباس صالحی:

پس از یک جراحی قلبی ، چگونه من می توانم بهبود پیدا کنم ؟

 

درست پس از جراحی قلبی ،من باید انتظار چه چیزی را داشته باشم؟

 

درست پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری یا بخش مراقبت های ویژه (ICU) منتقل می شوید . یک پرستار تمام وقت همواره در کنار شما خواهد بود و تجهیزات ویژه ای جهت پایش پیشرفت بهبودی شما به کار می روند.

 • برخی از افراد یکی دو ساعت پس از جراحی بهوش می آیند، اما اکثرا به زمان بیشتری نیاز دارند . اگر شما پیش از اینکه قادر به حرکت دادن دست ها و پاهایتان باشید چشمان خود را بازکردید، نگران نباشید. ذهن و بدن شما به زودی به طور کامل هماهنگ می شوند .
 • شما دارای یک لوله تنفسی در دهانتان هستید، که سبب ایجاد ناراحتی شده و شما قادر به حرف زدن نیستید . این لوله اغلب در عرض ۲۴ ساعت بیرون کشیده می شود.
 • این مساله که لوله‌ها و سیمهای زیادی به شما متصل است، طبیعی می باشد . اینها جهت پایش علایم حیاتی ، نمونه گیری خون ، تجویز داروها و مایعات و تخلیه مایعات بدن به پرسنل پزشکی کمک می کنند .
 • در ابتدا محل عمل شما توسط پانسمان و نوار چسب پوشیده شده است که یک روز یا بیشتر پس از آن برداشته می شوند .
 • شما احساس درد می کنید، اما این درد شدید نیست . در صورت شدید بودن درد ودرخواست شما ،پرستار برای شما داروی ضد درد تجویز خواهد کرد .

 

چه زمانی می توانم اولین ملاقات را داشته باشم ؟

 

اعضای خانواده شما می توانند در عرض ۴۵ دقیقه تا یک ساعت پس از عمل جراحی ملاقات مختصری با شما داشته باشند . آنها نباید انتظار داشته باشند که شما به آنها پاسخ بدهید . ملاقات های بعدی بر اساس قوانین ICU صورت می گیرند .

 

بقیه اقامت من در بیمارستان چگونه است ؟

 

عوامل متعددی به بهبود شما کمک می کنند که عبارتند از :

 • خارج شدن از بستر . اولین گام، تنها جابجایی در بستر است.در روز اول یا دوم برروی صندلی می نشینید و با کمک راه می روید. اغلب به صورت روزانه میزان فعالیت افزایش می یابد.
 • درمان تنفسی .جهت حذف مایعاتی که در طول و پس از عمل جراحی قلبی در ریه های شما انباشته شده است ، نفس عمیق بکشید. ممکن است سرفه کردن توام بادرد باشد اما ضرری برای محل برش شما ندارد .
 • آب، ‌مایعات و غذا. اکثر افراد روز پس از عمل قادر به نوشیدن می باشند . شما به محض تحمل می توانید رژیم غذایی معمول خود را آغاز کنید. مصرف نمک اغلب محدودیت دارد.
 • جورابهای کشی. جورابهای کشی هنگامی که فعالیت ندارید جهت جریان خون در سیاهرگهای پا به شما کمک می کنند .
 • یک دوش یا حمام در عرض ۳ تا ۴ روز پس از عمل . پرستار باید در طول دوش یا حمام اول نزد شما باشد .
 • بخیه ها یا منگنه های خارجی محل عمل شما اغلب در عرض ۱۰ روز برداشته می شوند .
 • خستگی سریع و فراز و نشیب عاطفی رایج است .انتظار داشته باشید که هرروز بهتر و قوی تر شوید .

 

پس از اینکه به منزل رفتم چه می شود ؟

 

سعی کنید خواب طبیعی داشته باشید و مشابه روزهای قبل، از خواب بیدار شوید . در یک ساعت مشخص بیدار شوید، دوش بگیرید و لباس بپوشید . دروسط روز استراحت کنید و چرتی بزنید .

هرروز قدمی بزنید یا با یک دوچرخه ثابت کار کنید و هرروز فعالیت خود را افزایش دهید. سعی کنید که در هنگام خواب ،احساس لذتبخش خستگی را داشته باشید . این حالت جهت خوابیدن به شما کمک می کند .

ممکن است مصرف قرص خواب طی چند روزاول، خوابیدن را ساده تر کند. ممکن است شمادر سه هفته اول پس از عمل، احساس خستگی زودرس داشته باشید . اما درحدود ۶ هفته پس از عمل، شما شروع به احساس قویتر شدن و بهبودی می نمایید .

طی ۲ تا ۳ هفته اول پس از جراحی هرروز ساعت ۴ و ۸ بعد از ظهر درجه حرارت خود را بگیرید . در صورت بالا تر رفتن دما از ۳۸ درجه سانتیگراد به پزشک خود اطلاع دهید .

هر روز خود را بدون لباس وزن کنید . در سه هفته اول انتظار کاهش وزن را داشته باشید.اگر بیش از ۵ پوند (۲۵۰/۲ کیلوگرم) وزن اضافه کردید با پزشک تماس بگیرید، چرا که ممکن است مایعات در بدن شما انباشته شده باشد که می تواند خطرناک باشد .

 

آیا کاری هست که نباید انجام دهم ؟

 

تا زمانیکه احساس خوب شدن و قوی بودن نکردید، رانندگی نکنید. چند هفته صبر کنید . حتی سعی به امتحان رانندگی هم نکنید، مگر آنکه مطمئن شوید که می توانید رانندگی ایمنی داشته باشید .

اجسامی را که بیش از ۱۰ پوند (۵/۴ کیلوگرم) وزن دارند را هل ندهید ، نکشید و بلند نکنید . دست کم ۶ تا ۸ هفته تا بهبود استخوان سینه صبر کنید .

 

من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟

 

با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .

شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

 

آیا پرسش یا توضیحی از پزشک خود دارید ؟

 

دقایقی را برای یادداشت سوالات خود در ملاقات بعدی خود با پزشکتان اختصاص دهید. برای مثال:

چه نوع فعالیت جسمانی برای من خوب خواهد بود ؟

از کجا بفهمم که وزنم باید چقدر باشد ؟

مهمترین تغییری که می توانم انجام بدهم کدام است ؟

1 دیدگاه

 1. Ali_DRAbbas گفت:

  ممنون مطلب زیبایی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *