آنژو پلاستی کرونای چیست

مراقبت ها
۱۳۹۷-۰۵-۲۶
خطرات استعمال دخانیات
۱۳۹۷-۰۶-۰۹

آنژو پلاستی کرونای چیست

ممکن است سرخ رگ های شما متعاقب رسوب کلسترول ، سلول ها و سایر مواد دچار گرفتگی شوند.این امر سبب کاهش جریان خون به قلب شده و در نتیجه احساس ناراحتی در قفسه سینه رخ می دهد.گاهی ممکن است یک لخته خون به شکل ناگهانی ایجاد شده و یا بدتر گردیده و به طور کامل جریان خون را قطع کند که این امر منجر به همله قلبی میشود . آنژیو پلاستی سبب باز شدن سرخرگهای دچار انسداد شده و جریان خون را به عضلات قلب برمیکرداند.

آنژیو پلاستی یک روش مداخله کروناری از طریق پوست (PCI) می باشد و نه یک روش جراحی ، که از طریق یک سوراخ کوچک در سرخرگ پا یا دست صورت گرفته و از طریق باد کردن یک بادکنک کوچک موجود در سر کاتنر سرخرگ قلبی دچار انسداد باز می شود.

چرا من نیاز با آنژیو پلاستی دارم : 

ممکن است افراد دچار انسداد در سرخرگ های قلبی،چنانچه احساس ناراحتی زیادی در قفسه سینه بکنند یا انسداد سرخرگ های قلبی ،آنها را در معرض خطر حمله قلبی یا مرگ قرار دهد ،نیاز به آنژیوپلاستی پیدا کنند.سالانه افراد بسیار بیشتری تحت آنژیو گرافی کرونای قرار میکیرند

چگونه آنژیوپلاستی انجام می شود :

ران شما (یا گاهی بازو) که کاتتر از آن وارد بدن خواهد شد، اصلاح و ضدعفونی شده و سپس با استفاده از دارو بی‌حس می‌شود. بعد از بی‌حس شدن این قسمت از بدن، دیگرهیچ دردی را در طول آنژیوپلاستی حس نخواهید کرد، ولی در عین حال بیدار و هوشیارخواهید بود.

پزشک سرخرگ مناسب را پیدا کرده و کاتتر (یک لوله نازک) را از طریق پوست وارد آن می‌کند. او کاتتر را از طریق سرخرگ به سمت آئورت و از آنجا به سمت قلب می‌فرستد، که می‌توان مسیر عبور آن را در مونیتور مشاهده نمود. وقتیکه کاتتر در مدخل سرخرگ کرونری قرارگرفت، یک ماده حاجب تزریق می‌شود تا پزشک بتواند از سرخرگ‌ها عکس گرفته (آنژیوگرام، صفحه۲۲۵ را ملاحظه بفرمایید) و در صورت وجود هرگونه تنگی در مسیر خون سرخرگ کرونری، آنرا تشخیص دهد. بعد از بررسی اندازه و وسعت انسداد، پزشک ممکن است یک وسیله بالونی شکل را وارد بدن نموده و آنرا به سمت محل انسداد هدایت کند و سپس بالون را در برابر دیواره‌های سرخرگ باد نماید. بالون باد شده به مدت دو دقیقه در محل دچار تنگی نگهداری می‌شود و سپس بادش خالی می‌شود. در صورت لزوم پزشک بارها این کار را تکرارمی‌کند. در صورت رضایت‌بخش بودن نتایج، بالون خالی شده و کاتتر از بدن خارج می‌شود.

آنژیوپلاستی با درد همراه است : 

خیر آنژیو پلاستی سبب درد بسیار کمی است و پزشک محلی که کانتر وارد میشود را بیحس میکند.هنگامی که کانتر وارد شود شما اندکی احساس فشار میکنید.شما کاملا بیدار و هوشیار هستید اما ممکن است جهت تسکین به شما دارو تزریق کنند.ممکن است محل ورود کانتر  زخمی و کبود شود که امری عادی است اما اگر با خون ریزی و افزایش درد و تورم مواجه شدید به پزشک خود اطلاع دهید.

پس از آنژیو پلاستی چه میشود : 

زمانی که کانتر از بدن شما خارج می شود یک پرستار و پزشک معمولا فشار مستقیمی را به مدت ۱۵ دقیقه به محل ورود وارد میکند تا از عدم خونریزی داخلی اطمینان پیدا کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *